Védd meg kerti bútoraidat a hideg időjárástól!
Ahogy a kert lassan téli álomba merül, úgy jön el az ideje a kerti bútorok védelmének is. Ezek az eszközök az év nagy részében kényelmet és esztétikai értéket biztosítanak, de ahhoz, hogy hosszú élettartamuk legyen, és a következő szezonban is ugyanolyan szép állapotban szolgáljanak, elengedhetetlen a megfelelő védelmük. A hideg, nedves időjárás, a hó és a fagy mind-mind komoly károkat okozhatnak, ha nem készítjük fel időben a bútorokat a megpróbáltatásokra. Legyen szó fáról, fémből vagy műanyagból készült darabokról, minden anyagnak megvan a maga karbantartási igénye, amelyet nem szabad figyelmen kívül hagyni.
A fából készült kerti bútorok melegséget és természetes hangulatot sugároznak, ám az időjárási viszontagságoknak leginkább kitett anyagok közé tartoznak. A fa nedvesség hatására hajlamos a duzzadásra, repedezésre, valamint a penészesedésre. Ezek a jelenségek jelentősen károsíthatják a bútor szerkezetét, ha nem végezzük el időben a szükséges karbantartást.
Az első és legfontosabb lépés, hogy a bútort alaposan tisztítsuk meg. Használjunk enyhe tisztítószert és vizet a szennyeződések eltávolítására, majd hagyjuk teljesen megszáradni. A nedves felületeken való tárolás során a fa könnyen penészedhet vagy elszíneződhet, ezért nagyon fontos, hogy a bútorok száraz állapotban kerüljenek téliesítésre. A tisztítás után a fa bútorokat célszerű lenolajjal vagy más faápoló olajjal kezelni, amely megóvja a fa rostjait a kiszáradástól, és ellenállóbbá teszi a nedvességgel és faggyal szemben.
Amennyiben lehetséges, a fa bútorokat beltéren érdemes tárolni, például garázsban vagy tárolóban. Ha ez nem kivitelezhető, akkor gondoskodjunk arról, hogy vízálló, légáteresztő kerti bútor takaró használjunk. A műanyag fólia nem ajánlott, mert alatta a nedvesség felgyülemlik, ami elősegítheti a penészesedést és a gombásodást.
A fém kerti bútorok, különösen az acélból vagy vasból készültek, hajlamosak a rozsdásodásra, ha nedvességnek vannak kitéve. Ezért elengedhetetlen a felületek rendszeres ellenőrzése és karbantartása. Ha kisebb rozsdafoltokat találunk, azokat érdemes finoman lecsiszolni, majd korróziógátló festékkel vagy alapozóval kezelni a problémás részeket. Az alumínium bútorok kevesebb karbantartást igényelnek, mivel kevésbé hajlamosak a rozsdásodásra, de azokat is tisztán és szárazon kell tartani. A fém bútorokat érdemes vízálló, párásodást megelőző kültéri takaróponyva alá és letakarni. Ez megakadályozza, hogy a nedvesség bejusson a bútor szerkezetébe, de biztosítja a szellőzést is, így elkerülhetjük a páralecsapódás okozta károkat. Ha lehetőségünk van rá, a fém bútorokat beltéren tárolhatjuk a téli hónapokban, így garantáltan megóvjuk őket a rozsdásodástól és más sérülésektől.
A műanyag kerti bútorok könnyűek, strapabíróak és ellenállóbbak az időjárás viszontagságaival szemben, mint a fa vagy fém társaik. Azonban a hideg és a napfény okozta káros hatások itt sem elhanyagolhatók. A műanyag hosszan tartó fagyos időjárás során rideggé válhat, és könnyen megrepedhet, ha nem figyelünk rá megfelelően. A műanyag bútorok téliesítése során első lépésként alaposan tisztítsuk meg a felületeket. A mosószeres víz eltávolítja a port és a koszt, majd hagyjuk megszáradni. Fontos, hogy a tisztítás után száraz állapotban tároljuk őket, mivel a nedvesség jelenléte hosszabb távon károsíthatja a műanyagot is. A műanyag bútorok tárolása során a legjobb, ha fedett helyre kerülnek, például egy teraszra vagy garázsba, de ha ez nem megoldható, használjunk időjárásálló takarót.
A kerti bútorok párnái és textíliái különösen érzékenyek a nedvességre és a hidegre. A textíliák hajlamosak a penészedésre, ha nedvesen tároljuk őket, így fontos, hogy a párnákat és ülőpárnákat teljesen megszárítsuk, mielőtt elpakolnánk őket. A párnák legjobb helye a beltéri tároló, ahol biztosítani tudjuk a száraz környezetet. A párnák tárolásához választhatunk zárható műanyag dobozokat, vagy speciális tárolózsákokat is, amelyek megóvják a textíliát a portól és nedvességtől. Ha kültéri tárolást választunk, mindig használjunk vízálló, légáteresztő takarókat, hogy megakadályozzuk a pára felgyülemlését.