Kézművesség események kreativitás

Kézművesség események kreativitás

Kié a közterületen ültetett fa?

2024. október 07. - FERENC.N

Kié a közterületen ültetett fa?

11852.jpg


Állsz az utcán, nézed a szélben lengedező lombkoronát, és egy pillanatra felmerül benned a kérdés: vajon kié is ez a fa? Az enyém? Az önkormányzaté? Vagy egyszerűen csak ott áll, mint egy önálló, zöld entitás, aki senkié, és mindenkié egyszerre? Ez a kérdés elsőre talán banálisnak tűnhet, de ha belegondolsz, rengeteg érdekes jogi, közösségi és környezetvédelmi aspektus kapcsolódik hozzá. Az utcákon, parkokban és köztereken álló fák nem csupán szépségükkel díszítik a várost, hanem fontos szereplői mindennapjainknak is: árnyékot adnak a kánikulában, szűrik a levegőt, és helyet biztosítanak a madaraknak. De kié ez a fa?

Az önkormányzat és a fa
A közterületen ültetett fa jogi értelemben általában az önkormányzat tulajdona. Ez azt jelenti, hogy minden olyan fa, amelyet parkokban, utcák mentén vagy bármilyen közhasználatú helyen találunk, az önkormányzat „szárnyai” alá tartozik. Gyakorlatilag ők azok, akik felelnek azért, hogy ezeket a fákat gondozzák, metszik, igaz magassági ágvágó szükséges hozzá és ha kell akkor kivágják. Természetesen, ha egy fa veszélyessé válik – például egy vihar miatt – az önkormányzat dolga, hogy intézkedjen a helyzet kezeléséről. Egy biztos, a fa nem lesz a tiéd csak azért, mert a házad előtt áll – bármennyire is szívesen hívnád a saját lombos barátodnak.

De mi van akkor, ha szeretnél részt venni a fa gondozásában? Nos, a jó hír az, hogy ez nem teljesen lehetetlen! Az önkormányzatok sokszor szívesen veszik, ha a lakosok is segítenek a fák gondozásában, például azzal, hogy időnként meglocsolják őket, vagy eltakarítják a lehullott leveleket lombgereblye használatával. Természetesen, mielőtt elkezdenéd az ágak önkéntes megmetszését, érdemes egyeztetni az önkormányzattal, hogy biztosan jó irányba menjen az együttműködés.

Felelősség a károkért
Na de mi történik, ha egy fa valami galibát okoz? Tegyük fel, hogy egy közterületen álló fa egyik ága rá dől az autódra. Ilyenkor joggal merülhet fel benned a kérdés: ki a felelős? Hiszen, ha valaki összetöri a járművedet, nem várnál sokáig a biztosító felhívásával. Hasonló a helyzet a fáknál is. Az önkormányzat feladata, hogy az ilyen balesetveszélyes helyzeteket elkerülje, de mivel nem látható előre egy-egy baleset, a kártérítési folyamat is komplikált lehet. Az önkormányzat felelőssége, hogy a fákat megfelelően karbantartsák, így ha egy régen haldokló ág okoz kárt, könnyen lehet, hogy ők viselik a felelősséget.

Persze vannak olyan helyzetek is, amikor a kárért nem az önkormányzat felel. Ha például egy vihar vagy egy természeti katasztrófa során dől ki a fa, és az kárt okoz, akkor a biztosítók lépnek előtérbe. Itt a természet elemei a tettesek, és bizony nem mindig találunk rá kézzel fogható „vétkest”.

Mit tehetünk mi, helyi lakosok?
Bár jogilag a közterületen álló fa nem a miénk, az biztos, hogy közösségi felelősségünk van vele kapcsolatban. Az önkormányzatok sok esetben örömmel fogadják a lakosság együttműködését, hiszen nem lehet minden fát minden pillanatban szemmel tartani. Ha észreveszed, hogy egy fa rossz állapotban van, vagy egy ága veszélyesen lóg, akkor érdemes értesíteni az illetékes szerveket.

Sőt, a faültetésre is van lehetőség közterületen! Magyarországon több olyan kezdeményezés is van, amely arra ösztönzi a lakosokat, hogy közösen ültessenek fákat. Ezek a programok nemcsak a városok zöldterületeit növelik, hanem összekovácsolják a közösségeket is. Gondolj csak bele, milyen érzés az, amikor elsétálsz egy fa mellett, és büszkén mondhatod: „Ezt mi ültettük!”

Persze, ha valami nagyobb fába vágnád a fejsze fejét – például egy saját ültetési akcióba kezdenél a környéken –, mindig érdemes előzetesen konzultálni az önkormányzattal. Néhány szabály betartásával nemcsak a te vágyad teljesül, de a városkép is szépül.

Miért fontosak a fák a közterületeken?
Talán nem is gondolnánk, de egy közterületen ültetett fa hatalmas hatással lehet a környezetünkre. Nemcsak esztétikai értéke van – bár kétségtelenül szebbé teszi az utcákat –, hanem komoly ökológiai szerepet is betölt. A fák oxigént termelnek, szűrik a levegőt, csökkentik a zajt és segítenek a klímaváltozás hatásainak mérséklésében. Egy fa annyi szén-dioxidot köt meg, amennyi több mint 20 autó kibocsátását képes semlegesíteni – és ez még csak egy fa! Képzeld el, mekkora hatása van egy egész sor fának, amelyek egy sugárutat szegélyeznek.

A városokban azonban sajnos nem mindenhol van elég hely a fáknak. Egyes helyeken annyira sűrűn épített a környezet, hogy a zöldterületek szinte eltűnnek. Itt jönnek a közösségi kezdeményezések és a faültetési programok, amelyek segítenek pótolni az eltűnő zöldterületeket. Ha te is egy zöldebb városért küzdenél, érdemes részt venni ilyen programokban, vagy akár csak egy fát is ültetni a saját utcádban.

A bejegyzés trackback címe:

https://maskara.blog.hu/api/trackback/id/tr6818703056

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása