Kézművesség események kreativitás

Kézművesség események kreativitás

Mesélő kézműveskedés: Hogyan készítsünk saját történeteket és játékokat?

2024. október 17. - FERENC.N

Mesélő kézműveskedés: Hogyan készítsünk saját történeteket és játékokat?

 

2148675964.jpg

A mesék világába lépni varázslatos dolog, de mi történik, ha te magad vagy a történet mesélője, írója és főszereplője is egyben? Nos, ez már igazi varázslat! A kézműveskedés és a történet megalkotása összekapcsolása a gyerekek számára egy izgalmas játék, ahol a képzelet nem ismer határokat. A kartonból készült sárkány, a filcből varrt szuperhősmaszk vagy éppen a papírból hajtogatott kastély mind-mind egy új történet kezdete lehet. Ahhoz pedig, hogy ezek a történetek életre keljenek, nem kell más, csak egy kis kreativitás, néhány színes papír, olló és ragasztó. És persze egy jó adag fantázia!

A kézműveskedés során a gyerekek nemcsak alkotnak, hanem saját világokat teremtenek. Képzelj el egy délutánt, ahol a konyhaasztalon nem csupán ceruzák és színes papírok hevernek, hanem az egész konyha pult átalakul egy varázslatos birodalommá, ahol minden tárgy egy történetet rejt magában. Mi lenne például, ha egy saját maszkot készítenél, és belebújnál egy bátor lovag, egy hősies szuperhős vagy akár egy furfangos tolvaj szerepébe?

Kezdjük a maszkokkal! Egy papírlapból is könnyedén készíthetsz maszkot. Válassz egy karaktert – lehet például egy kalóz, akinek mindig van egy csínytevése, vagy egy hercegnő, aki megmenti a világot. Hajtsd félbe a papírt, vágj ki egy arcformát, rajzold meg a szemeket, majd vágd ki azokat is. Aztán jöhet a díszítés: használj filctollat, festéket, ragassz rá színes papírokat, sőt, akár csillámporral is szórhatod. Az alkotás közben a gyerekek saját karaktert találnak ki az álarchoz: például a kalóz egy elveszett kincs után kutat a titkos szigeten, és az éj leple alatt kell megszereznie azt, különben... nos, azt már ők döntik el!

Bábokat is könnyedén készíthettek. Egy egyszerű fa ruhacsipesz nagyszerű alap lehet, amit néhány rongydarabbal, gombbal és színes filccel pillanatok alatt izgalmas figurává varázsolhatsz. Egy egész bábszínházat is felépíthettek, ahol a gyerekek saját meséiket adhatják elő. A bábszínházakban a történet szabadon szárnyalhat – egyik percben még egy középkori várban vagytok, a következőben pedig egy űrhajón, ami éppen felfedezi a legújabb bolygót.

De nem csak az álarcok és bábok kerülhetnek a középpontba! A történet megszületéséhez az alkotások lehetnek teljesen hétköznapi tárgyak is, amelyeket új jelentéssel ruházol fel. Például egy egyszerű papírtányér is válhat varázspajzzsá, amit egy bátor lovag visel. Készítsetek kartonból kardokat, és indulhat a kaland! A történet pedig lehet egy régi legenda újragondolt változata, vagy egy teljesen új mese, amelynek csak a gyerekek szabhatnak határt.

A fiatalabb gyerekek számára a kézműveskedés fejleszti a finommotorikát és a koordinációt. Az olló használata, a papír hajtogatása és a ragasztás mind olyan tevékenységek, amelyek erősítik a kézügyességet. Eközben pedig a képzeletük is szárnyal, hiszen minden új alakzat, minden apró díszítés egy újabb lépés a mese kibontakozásában.

Az idősebb gyerekek számára pedig a kézműveskedés egyfajta alkotói önkifejezés. Itt már nemcsak arról van szó, hogy valamit megépítenek, hanem arról is, hogy a saját történetüket alkotják meg, saját szabályokkal és saját karakterekkel. A saját maguk által létrehozott világban pedig bármi megtörténhet – és ez az igazi varázslat.

Tehát, ha legközelebb unatkoznak a gyerekek, csak kapjátok elő az ollót, papírt és ragasztót, és kezdjetek el alkotni. A mesék világa már csak arra vár, hogy életre keljen!

A bejegyzés trackback címe:

https://maskara.blog.hu/api/trackback/id/tr6518709878

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása