Kézművesség események kreativitás

Kézművesség események kreativitás

Esős napok kalandja: Készítsetek "érzékelő dobozt" és "tapintós kalandot"!

2025. július 08. - FERENC.N

Esős napok kalandja: Készítsetek "érzékelő dobozt" és "tapintós kalandot"!

 

 2148554087.jpgSziasztok kreatív Anyukák és Apukák!

Amikor odakint esik az eső, és a gyerekek már a falat kaparják az unalomtól, van egy szuper ötletem, ami nemcsak leköti őket, de fejleszti az érzékszerveiket, a fantáziájukat és még a szókincsüket is: készítsetek saját "érzékelő dobozt" és indítsatok "tapintós kalandot"! Ez a projekt rendkívül sokoldalú, szinte bármilyen otthon található tárggyal elkészíthető, és órákig tartó nevetést és felfedezést garantál. Az érzékelő doboz lényege, hogy egy zárt dobozba különböző textúrájú és formájú tárgyakat rejtünk, amiket a gyerekeknek kizárólag tapintás útján kell azonosítaniuk. A "tapintós kaland" pedig egy ehhez kapcsolódó, elmesélt történet, amibe a tapintás élményét beépítjük. Gondoljatok csak bele, mennyire izgalmas lehet egy kis felfedező számára, ha egy ismeretlen tárgyat csak az ujjaival tapogathat le, miközben egy mese is kibontakozik körülötte!

Mire lesz szükségetek?
Ne aggódjatok, nem kell semmi különlegeset beszerezni! Először is, szükségetek lesz egy üres papírdoboz (cipős doboz vagy bármilyen közepes méretű doboz) – ez lesz az érzékelő doboz. Ehhez kell majd egy olló vagy sniccer, amivel egy lyukat vágtok a doboz egyik oldalába, amin kényelmesen befér egy gyerek keze. 

A lényeg, hogy a lyuk akkora legyen, amin befér a kéz, de belátni már ne lehessen, így megmarad a titokzatosság!

Ezután gyűjtsetek össze különféle, biztonságos tárgyakat változatos textúrákkal. Itt tényleg a kreativitásé a főszerep! Gyűjtsetek össze minél sokszínűbb dolgokat: puha (vattapamacs, plüssállat, selyemkendő, toll, puha szivacs), kemény (legókocka, kulcs, kavics, játékautó, fa kocka), sima (üveggolyó, kő, műanyag figurák), durva/érdes (dörzspapír darabka, fakéreg, luffa szivacs, körömkefe – óvatosan!, egy darab zsák ami lehet vászonból), sőt akár hideg/meleg (jégkocka egy zárt zacskóban, meleg vizes flakon – óvatosan és ellenőrizve!) és formás (fenyőtoboz, gomb, kagyló) tárgyakat is. Végül egy kendő vagy sál is jól jöhet, ha bekötitek a gyerek szemét, még izgalmasabb lesz a tapintás.

Hogyan készítsétek el?
Az érzékelő doboz elkészítése egyszerű. Vegyétek elő a kartondobozt, és egy felnőtt vágjon egy akkora lyukat az egyik oldalára, amin a gyerekek keze kényelmesen befér. Ahogy már említettem, a lyuk ne legyen túl nagy, hogy a titokzatos tartalom rejtve maradjon! Ha szeretnétek bevonhatjátok a dobozt színes papírral, hogy még vonzóbb legyen.

A tárgyak elrejtése és a "tapintós kaland" indítása következik. Kezdjétek a legkisebbekkel! Tegyétek bele a dobozba az első 3-5 tárgyat (kezdjétek egyszerűbbekkel, pl. plüss, kulcs, szivacs). Ültessétek le a gyereket a doboz elé, és kérjétek meg, dugja be a kezét a lyukon keresztül, anélkül, hogy belenézne. Most jön a "tapintós kaland" része: kezdjetek el egy történetet mesélni, a mesében a dobozban lévő tárgyak is szerepelnek, és a tapintást is beépítitek:

"Képzeld el, hogy egy titokzatos barlangba érkeztél! Kinyújtod a kezed, és először valami puha, bolyhos dolgot érintesz meg... Mi lehet az?" (Engedjétek, hogy tapogassa, gondolkodjon, próbálja kitalálni – plüssállat). "Tovább lépsz a barlangban, és most valami kemény, hideg dolgot tapintasz, amivel ajtót lehet nyitni... Mi lehet az?" (Kulcs) "Aztán valami dörzsöset, recéset érintesz meg, mintha egy fadarab lenne..." (Fakéreg)

Miután kitalálta, vegyétek ki a tárgyat, mutassátok meg neki, és beszéljétek meg, milyen volt tapintani. Folytassátok újabb tárgyakkal és újabb történetekkel! A mese lehet bármilyen, a fantáziátok szab határt!

További lehetőségek:
Ez a játék annyira sokoldalú, hogy számtalan módon variálhatjátok, hogy még izgalmasabb és fejlesztőbb legyen. Készíthettek több dobozt is, mindegyikbe egy-egy kategória (pl. egy doboz a "természeti kincseknek", egy a "konyhai eszközöknek", egy a "játékoknak"). Idősebb gyerekeknél kössétek be a szemüket! Ezzel még intenzívebbé válik a tapintás élménye, és jobban kell koncentrálniuk. Szókincsüket is fejleszthetitek, ha megkéritek őket, hogy írják le a tárgyakat, amiket tapintanak! "Puha, meleg, formátlan," "hideg, sima, hosszúkás" – ez szuper szókincsfejlesztő játék. Ha több tárgyat is betettetek, kérjétek meg őket, hogy miután azonosították az összeset, próbálják meg felsorolni, mi minden volt a dobozban – ez egy remek memória játék. Adjatok a kalandnak témát is! Lehet "dzsungel felfedezés" (ágak, falevelek, kavicsok), "űrutazás" (alufólia golyó, üveggolyó), "boszorkánykonyha" (gyógyfüvek, tésztafélék). Végül, de nem utolsósorban, hagyjátok, hogy a gyerekek rejtsenek el tárgyakat nektek, és ti találjátok ki! Imádni fogják, hogy ők irányíthatják a játékot.

Ez az "érzékelő doboz" és "tapintós kaland" egy egyszerű, de rendkívül hatékony módja annak, hogy az esős napokat is élménydússá tegyétek. Fejleszti a tapintásérzékelést, a szókincset, a problémamegoldó képességet és a fantáziát, miközben rengeteget szórakoztok együtt! Próbáljátok ki, garantált a siker! Milyen izgalmas tárgyakat rejtettetek el legutóbb a dobozba?

A bejegyzés trackback címe:

https://maskara.blog.hu/api/trackback/id/tr5618903680

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása